Home » Индија планира да испрати астронаути на Месечината до 2040 година

Индија планира да испрати астронаути на Месечината до 2040 година

by Media24
208 views 1 minutes read

Индија има за цел да испрати астронаути на Месечината до 2040 година, соопшти владата оваа недела, додека премиерот Нарендра Моди издаде инструкции до Министерството за вселенски работи кои вклучуваат планови за вселенска станица до 2035 година.

Вселенските амбиции на Индија добија поттик кога таа стана првата земја што слета вселенско летало во близина на неистражениот јужен пол на Месечината во август, само неколку дена откако слична руска мисија не успеа, и вкупно четврта што постигнала меко слетување.

По тој успех, Индија лансираше ракета за проучување на Сонцето и треба да спроведе пробно возење како дел од својата вселенска мисија со екипаж. „Премиерот рече дека Индија сега треба да следи нови и амбициозни цели, вклучително и поставување на индиска вселенска станица до 2035 година и испраќање на првиот Индиец на Месечината до 2040 година“, се вели во соопштението на владата.

„За да се реализира оваа визија, Министерството за вселена ќе развие упатства за истражување на Месечината“, се додава. Моди, исто така, ги повика научниците да работат на мисии на Венера и Марс.

banner

You may also like

@2023 – All Right Reserved. Developed by Media24.News