Home » Карагер: Ако го казнат Евертон, Манчестер сити треба да го исфрлат во Националната лига – Север

Карагер: Ако го казнат Евертон, Манчестер сити треба да го исфрлат во Националната лига – Север

by Media24
219 views 2 minutes read

Поранешниот капитен на Ливерпул, Џејми Карагер (45) смета дека Манчестер сити ќе биде „спуштен“ пет рангови на англискиот фудбал доколку биде осуден за кршење на финансискиот фер-плеј.

Карагер ова го изјави коментирајќи ја можноста Евертон да добие казна поради прекршување на тоа правило.

„Премиер лигата сака да го казни Евертон со одземање 12 поени поради едно обвинение. Манчестер сити ќе заврши во Националната лига Север (шеста лига) ако Премиер лигата тргне по нив. Неверојатно е колку приказни „се појавуваат“ за ситуацијата во која Евертон, а случајот со Манчестер сити, кој има 114 обвиненија повеќе од него и кој долго време се соочува со ова, со тоа се занимава многу подолго, поминува тивко“, напиша Карагер.

Според информациите на „Дејли мејл“, Евертон и претставници на Премиер лигата тајно се сретнале за да го започнат сослушувањето на клубот од Ливерпул за наводите за прекршување на финансискиот фер-плеј. „Карамелите“ беа обвинет уште во март и ги отфрли сите пријави против нив. Во март, Евертон пријави финансиска загуба од речиси 372 милиони фунти (426 милиони евра) од претходните години, а дозволената лимит е 105 милиони фунти. Наводно, три клуба подготвуваат тужба против Евертон (Барнли, Лидс и Лестер) и ќе бараат 300 милиони фунти за изгубена добивка поради испаѓањето од Премиер лигата, додека Евертон остана во неа иако, како што пишува во „обвинението ги прекрши правилата“.

banner

За тоа време Манчестер сити со години е „под лупата“ на дисциплините на УЕФА поради кршење на финансискиот фер-плеј, а во февруари 2020 година беше осуден на двегодишна суспензија од европските купови, но таа пресуда беше подоцна промени во Судот за спортска арбитража (CAS) во Швајцарија.

Тогаш „Граѓаните“ беа обвинети дека не доставиле точни финансиски информации, дека не го почитувале финансискиот фер-плеј на УЕФА и дека не ги почитувале правилата на Премиер лигата кои ја регулираат таа област.

You may also like

@2023 – All Right Reserved. Developed by Media24.News