Се шират гласини за инфаркт на Путин: Песков го прашаа за здравствените проблеми на рускиот претседател и ДАЛИ ИМА ДВОЈНИК, еве што рече

Гласините за здравствените проблеми на рускиот претседател Владимир Путин се само нови лажни вести, бидејќи рускиот лидер се чувствува добро, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Се е во ред, ова е само уште една лажна вест – изјави Песков, коментирајќи ги информациите од странските медиуми дека рускиот лидер наводно има „срцеви проблеми“.

Коментирајќи го новинарското прашање за тоа дека Путин има газе, Песков нагласи дека тоа спаѓа во категоријата „апсурдни лажни вести кои не можат да предизвикаат ништо друго освен насмевка“.

Портпаролот на Кремљ истакна дека Моксва не се плаши од нови пакети санкции, бидејќи долго време живее под сличен режим, поради што се адаптирала на новите услови.

Специјалниот меѓународен претставник на ЕУ за спроведување санкции, Дејвид О’Саливан, вчера изјави дека блокот не размислува за укинување на санкциите кон Москва во скоро време, дури и ако во одреден момент дојде до прекин на непријателствата во Украина.

Зборувајќи за конфликтот на Блискиот Исток, Песков ја повика палестинската исламистичка организација Хамас веднаш да ги ослободи сите заложници што ги заробиле при нападот од Појасот Газа врз Израел на 7 октомври.

– Сметаме дека сите заложници треба итно и веднаш да бидат ослободени. Тоа е нашиот цврст став. Се разбира, го повикуваме Хамас да се погрижи сите заложници да бидат ослободени. Изразуваме надеж дека сите ќе бидат ослободени и неповредени – нагласи Песков.

Според него, Кремљ е многу загрижен за заробените руски државјани, но нема точни информации колку се во заробеништво.

За потсетување, наводен инсајдер од Кремљ известил дека Путин доживеал срцев удар во неделата вечерта. Ова го објавија германскиот портал News и порталот MSN, повикувајќи се на Телеграмскиот канал General Svr, според кој безбедносните служби слушнале врева од Путин во неговата резиденција.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.