Home » WhatsApp наскоро ќе престане да работи на некои мобилни телефони: Проверете дали вашиот е меѓу нив?

WhatsApp наскоро ќе престане да работи на некои мобилни телефони: Проверете дали вашиот е меѓу нив?

by Media24
216 views 2 minutes read

WhatsApp ќе престане да поддржува повеќе од 25 постари модели на телефони од Apple, Samsung, Sony и други брендови за да се фокусира на развивање нови функции за поновите уреди, како и развивање на најновите безбедносни карактеристики.

Затоа, ја отстранува поддршката за некои од старите модели на паметни телефони постари од 10 години, кои работат на застарени оперативни системи, на пример, Android OS верзија 4.1 и постари верзии.

А корисниците на следните телефони нема да можат да користат WhatsApp по 24 октомври:

Samsung Galaxy S2
Нексус 7
iPhone 5
iPhone 5c
Archos 53 платина
Grand S Flex ZTE
Grand X Quad V987 ZTE
HTC Desire 500
Huawei Ascend D
Huawei Ascend D1
HTC One
Sony Xperia Z
LG Optimus G Pro
Samsung Galaxy Nexus
HTC Sensation
Motorola Droid Razr
Sony Xperia S2
Motorola Xoom
Samsung Galaxy Tab 10.1
Asus Eee Pad Transformer
Acer Iconia Tab A5003
Samsung Galaxy S
HTC Desire HD
LG Optimus 2X
Sony Ericsson Xperia Arc3

banner

WhatsApp ги увери корисниците дека ќе испрати повеќе предупредувања и предупредувања за надградба на нивните уреди пред да ја прекине поддршката. Ако уредот не се ажурира, WhatsApp ќе престане да работи, оставајќи ги корисниците оневозможени да испраќаат или примаат пораки или повици.

Корисниците на iPhone конечно можат да уредуваат пораки на WhatsApp

За да проверите дали вашиот паметен телефон работи на Android OS верзија 4.1 или порано, можете да отидете до поставките и да ги следите овие чекори: Поставки > За телефонот > Информации за софтверот. Категоријата на верзии ќе ја прикаже вашата верзија на Android.

Важно е корисниците на овие уреди да се подготват за прекин на услугите на WhatsApp и да ги надградат своите уреди на понов модел што ја поддржува апликацијата.

You may also like

@2023 – All Right Reserved. Developed by Media24.News